Обнова духовног живота у Извору крај Новог Брда

После једног века, у  Извору подно Новог Брда, данас је на празник светих апостола Петра и Павла служена литургија.

Срби из овог места поново су се окупили крај зидина цркве Свете Петке где је литургију служио парох новобрдски Стево Митрић. На откривеним остацима богомоље поново је пресечен колач и читана молитва.

Село које слови за најстарије у општини Ново Брдо поново обнавља духовни живот будући да ће служба крај ископина страре цркве од ове године постати пракса, потврдили су мештани и новобрдски парох.  

Фото: Ризница

Преостали Срби из Извора, Прековца, Паралова, Лабјана, које је литурија окупила крај ископина старог храма ово место од давнина називају Црквиштем у Старом Извору. Будући да се налази у непосредној близини сеоског гробља овде су о Задушницама редовно палили свеће. Кажу да се предање да је ту некада била светиња преносило из генерације у генерацију.

Недалеко одавде обележени су остаци још две православне цркве Светог Николе и Пресвете Богородице.

На подручју Новог Брда постоји више од 20 локалитета на којима су некада биле православе светиње. Парох новордски Стево Митрић каже да је разумљиво да је један од највећих средњовековних градова имао и велики број цркава на својој територији.  

„Где год да загребемо овде у Новом Брду наћи ћемо једно овакво место. Наћи ћемо једну цркву. Ако је Призрен царски град имао 365 цркава, замислите колико је цркава имао највећи град у тадашњој Евопи“, каже Митрић.

Фото: Ризница

Тачан датум изградње Цркве Свете Петке у Извору се не зна претпоставља да је грађена у време турске владавине, с обзиром на то да је дубоко укопана, што је главна карактеристика тог раздобља. Наиме, православне светиње су тада морале да буду укопане, изнад површине земљ је које је био само кров јер једино тако нису „боле очи“ Oсманлијама.

И.М.

Повезани чланци

Back to top button