Други дан Васкрса – Светли понедељак

Будући да се Васкрс слави три дана, васкршњи понедељак је други дан славља.То је, такође дан када се практикују разни обичаји богослужења на тај дан су иста као и за Васкрс. Православна црква и верници данашњи дан називају Светли понедељак. Читава седмица по Ускрсу назива се светла, али и бела, што значи да се током ње не пости.

Васкрс се слави три дана, па су у календару Српске православне цркве црвеним словом обележени и данашњи Васкршњи понедељак и сутрашњи Васкршњи уторак.

Читава седмица по Васкрсу назива се светла, али и бела, што значи да се током ње не пости.

Православна црква и верници обележавају јеванђелски догађај којим је пре више од два миленијума почела новозаветна историја човечанства.

Суштину и начело хришћанске вере објаснио је свети апостол Павле, чија је проповед оснажила и усмерила новозаветну веру.

У православним хришћанским црквама се на Ускрс отварају Царске двери на олтару чиме се симболично указује да је Исус својим васкресењем победио таму и смрт и отворио рајска врата и пут спасења читавом људском роду.

Према јеванђељима, догађај се збио на гробу Христовом, а радосну вест је женама мироносницама, „Марији Магдалени и другој Марији“, саопштио анђео благовесник Гаврило.

„А лице његово бијаше као муња и одјело његово као снег“, записао је јеванђелист Матеј описујући архангела Гаврила који седи на „гробном камену“ и показује прстом на празан гроб.

„Не бојте се ви, јер знам да Исуса распетога тражите. Није овде, јер устаде као што је казао“, записано је у Јеванђељу по Матеју, а слично и у другим јеванђељима која се завршавају порукама нове вере чију проповед настављају Христови апостоли.

„И бијаху једно у цркви хвалећи и благосиљајући Бога“, записано је у последњем реду Јеванђеља по Луки као препорука о стварању јединствене васељенске цркве чији је канон успостављен на Првом Васељенском сабору у Никеји 325. године нове ере.

Према одлукама Никејског сабора, које до данас поштују све православне цркве, Васкрс треба славити у прву недељу пуног месеца после пролећне равнодневнице, али обавезно после јеврејске Пасхе.

Према хришћанском предању, Исус је умро у дане Пасхе, па се у неким језицима овај назив задржао и за празник његовог Васкрсења. Познато је, такође, да су Рођење Исуса Христа, његово страдање и Васкресење најавили старозаветни пророци који ће, како проповеда хришћанство, опет доћи да најаве његов други долазак међу људе.

У књизи Откровења Јовановог којом се завршава Нови завет, ти пророци су Илија и Енок и њихов поновни долазак међу људе и страдање треба да најави нови долазак Христов коме се надају хришћани.

Ускрс је покретан празник, који се одређује према природном календару и увек се везује за недељу са одступањем од 35 дана – од 4. априла до 8. маја.

Будући да се Васкрс слави три дана, васкршњи понедељак је други дан славља.То је, такође дан када се практикују разни обичаји богослужења на тај дан су иста као и за Васкрс.

На пример, у војвођанским селима, се задржао обичај поливања девојака на васкршњи понедељак. Наиме, млади момци обилазе фијакерима или каруцама девојке у селу и са собом воде тамбураше или сами свирају, али носе кантицу или ћуп помоћу којег ће полити девојку.

Симболично, поливање водом представља спирање пређашњих девојачких греха, а то такође подсећа и на то како је Исус својим апостолима опрао ноге. Поред тога, сматрало се да што више неки момак полије девојку, значи да је већа шанса да ће је запросити. Након тога, девојка их служи фарбаним јајима, колачима и вином, а понекад заигра с њима и коло.

На васкршњи понедељак се настављају гозбе и весеља, али како је дан раније предвиђен за најужу породицу, овог дана се угошћавају кумови, родбина, пријатељи.

Васкршњи понедељак се у појединим местима зове и побусани понедељак, али по православном календару побусани понедељак ће бити 6.маја, односно на Ђурђевдан.

Побусани понедељак је, дакле, празник намењен упокојенима, и спада у један од задушних дана. Побусани понедељак увек пада у први понедељак после Недеље Антипасхе – Томине недеље, и за тај дан се на гроб износе свеже обојена црвена јаја из варзила који је сачуван од Васкрса.

Повезани чланци

Back to top button