Данас је дан победе над фашизмом – Европа слави свој дан

Дан победе над фашизмом је дан када је нацистичка Немачка потписала капитулацију у Другом светском рату. Слави се 9. маја, иако је Други светски рат коначно завршен тек неколико месеци касније безусловном капитулацијом царског Јапана после трагичне употребе атомске бомбе у Хирошими и Нагасакију.

Наиме 9. маја 1945. (по московском времену) године совјетски маршал Жуков ратификовао је испред Савезника споразум о немачкој капитулацији, који је дан раније у име Трећег рајха потписао немачки фелдмаршал Вилхелм Кајтел.

Почев од тада, овај дан се свечано обележава у великом броју земаља света, и то у Русији, Јерменији, Азербејџану, Белорусији, Грузији, Казахстану, Киргистану, Молдавији, Таџикистану, Туркменистану, Украјини, Узбекистану и Израелу од 2000. Највећа парада одржава се сваке године 9. маја у Москви, са великим мимоходом више родова војске и прелета авијације. На тој паради се сваки пут покажу и последња постигнућа руске технологије али и опрема из Другог светског рата.

Прва парада победе у Москви је одржана 24. јуна 1945. Сваке године од тада се одржава парада победе у Москви 9. маја. Највећа је била 2015. године када се славило 70 година од завршетка Другог Светског рата.

Дан Европе

Роберт Шуман је на данашњи дан 1950. године представио свој предлог креирања организоване Европе. Овај предлог, познатији као „Шуманова декларација“ (Schuman declaration), сматра се почетком креације онога што је данас познато као Европска унија јер је увод у Монтанску унију.

Данас, девети мај је постао европски симбол (Дан Европе) који заједно са химном и заставом, идентификује политички ентитет Европске уније. На Савету Европске уније у Милану 1985. године је донесена одлука да се 9. мај сваке године обележава.

Дан Европе је прилика за активности и фестивале који Европу приближавају њеним грађанима и народима. За посетиоце су тог дана све институције Европске уније отворене. Тако на пример постоји могућност да се прошета салама где се доносе главне одлуке Европске уније у Бриселу. Мото пратећих акција сваке године одређује земља која је у том периоду председавајућа Европске уније.

Повезани чланци

Back to top button